O nas

Cześć! Nice to Mitte you!

Przyłącz się do naszej zaangażowanej społecznie kawy i rozpocznij dzień od zmiany świata na lepszy. 

Kawa palona metodą rzemieślniczą (tzn w piecach bębnowych, gdzie wypał zielonej kawy trwa około 10 min), to prócz wspaniałych walorów smakowych i zdrowotnych, świetny krok, aby podziękować farmerom za ich ciężką pracę na plantacjach kawowych.

 

W towarzystwie naszych przyjaciół. Farmerów z wioski Beiposo.
W towarzystwie naszych przyjaciół, farmerów z wioski Beiposo.

W Mitte pogodziliśmy się z tym, że całego świata kawowego nie zmienimy. Nie poddajemy się. Zmienimy nasz mały świat. A Ty, jeżeli tylko chcesz, możesz zmienić go z nami.

Wielkie korporacje, skupują kawę wszelkiej jakości, a następnie w drodze bardzo szybkiego, z reguły ciemnego wypału, dostarczają ją na półki sklepowe. Nic w tym złego. Natomiast, kiedy przyjrzeliśmy się procesowi handlu, okazuje się, że w wyniku wielu ogniw i pośredników, ryzyko odroczonych w czasie płatności, a czasem nawet ich braku (lokalni kupcy), farmerzy zmuszeni są do zadłużania swoich plantacji. Tym samym, cierpią ich rodziny, a z reguły całe wioski.

Jedną z nich jest wioska Beiposo na wyspie Flores w Indonezji. To tam spędziliśmy miesiąc, pracując i pomagając na plantacjach kawowych. Poznaliśmy osobiście farmerów, a raczej farmerki, bo to one w takim kraju jak Indonezja, głównie zajmują się uprawą i obróbką ziaren kawy. Byliśmy blisko ich życia codziennego. Ich zaangażowanie i uczciwość ujęły nasze serca.

Naszym przewodnikim w tej fantastycznej przygodzie był Ayrton, plantator z Flores, a teraz również jeden z naszych dostawców kawy. To on dzięki swojemu zaangażowaniu oraz doświadczeniu zawodowym wyciąga farmerów z długów. Oferuje im wyższe stawki, a często płaci nawet w okresie obróbki surowca, tylko po to, aby farmerzy, mieszkańcy wioski Beiposo, posiadali płynność finansową. Są pierwsze sukcesy! Na 15 zadłużonych rodzin, w chwili zbiorów (lipiec 2019), tylko 2 rodziny mają jeszcze drobne problemy finansowe.

od lewej: Ayrton (plantator), Yance (mąż Reti), Reti (Head of Farmers)

To w hołdzie Ayrtonowi stworzyliśmy kawę Good Man. 100% jasno paloną arabikę z jego plantacji. Jeżeli przyrządzasz kawę metodą alternatywną lub w ekspresie przelewowym, to koniecznie się zainteresuj tą pozycją (link do produktu tutaj)

Jeżeli, podobnie jak większość naszych biurowych klientów, korzystasz z ekspresów automatycznych (ciśnieniowych) to mamy dla Ciebie oraz Twoich kolegów i koleżanek z pracy, kawy wypalane specjalnie pod te maszyny. Ziarna takie wypalone są trochę ciemniej (tzw espresso roast), a nasza autorska ich kompozycja sprawia, że smakują idealnie jako kawa czarna czy też latte. 

W naszych kawach znajdziesz ziarna arabiki z Flores. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Świat można zmieniać na wiele sposobów. My zaczęliśmy od siebie. Przyłączysz się?

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl